Návštěva Národního technického muzea
Ve středu 16. května se žáci 6.A vydali ráno trolejbusem, vlakem a tramvají na průzkum techniky do Národního technického muzea v Praze. Impozantní „dopravní hala“ zaujme každého, je plná automobilů, motocyklů, železniční techniky a nechybí ani vzdušné dopravní prostředky zavěšené u stropu haly. V ostatních expozicích a výstavách lze zjistit mnohé, nejen z oboru fyziky, informatiky, ale i chemie a dějepisu. Žáky nadchla expozice astronomie, fotografie, měření času včetně výstavy rozmanitých časoměrných přístrojů. Nechyběla prohlídka bývalého televizního studia ČT24, tiskařství, historické i moderní techniky v domácnosti, hutnictví a hornictví a v neposlední řadě se v Národním technickém muzeu nachází i místnost plná stavebnice Merkur, kde si žáci mohli vyzkoušet sestavit vlastní model.
V největším technickém muzeu v České republice si každý žák našel výstavu, exponát, který ho zaujal, ale z důvodu omezeného času si žáci nestihly důkladně prohlédnout všechny expozice, tak třeba zase někdy příště.
Ze záznamu žáků:
„Když jsme byli v Národním technickém muzeu, tak to bylo moc fajn, určitě to bylo lepší, než se učit ve škole. Muzeum bylo dost velké a na to, abychom si to celé prohlédli a přečetli, tak dvě a půl hodiny mi připadá málo. Popravdě už po pár schodech, které jsem tam vyšla, mě bolely nohy. V muzeum byla spousta věcí. Například letadla, vlaky, auta, hodiny a fotoaparáty. Mně se tam osobně nejvíce líbila ta letadla. Bylo tam i pár věcí, které jsme si mohli zkusit, třeba jako stavět Merkur.“
V. V.
„Národní technické muzeum je velké a plné různých exponátů. Nejlepší byla hlavní hala, kde měli historii aut, letadel, motorek, kol, lodí a lokomotiv. Muzeum bylo pěkné a doporučil bych ho všem.
J. L.
„… Když jsme došli do muzea, šli jsme se podívat na staré vozy, také jsme se šli podívat na obory fyziky a chemie. Viděli jsme i staré studio České televize. V muzeu jsme také viděli i historické hodiny…“
V. P., L. Š., S. V.
„… Mě nejvíce bavilo focení, byly tam mikroskopy, válec, ve kterém se při točení kličkou měnily obrázky, hodinky…“
O. D.